Elma Sirkesi yapımı

Elma sirkesi
Elma Sirkesi Yapımı
Elma sirkesi

Elma sirkesi yapımı ve kullanım alanları temizlikten sağlığa, şifa kapılarından sofralarımıza kadar uzanmaktadır. Tat olarak da kendini bizlere sevdiren elma sirkesinin kimyasallar ile hazırlanıp içerisinde kısmında elma sirkesinin damlasının bile bulunmadığı ürünlerden bahsetmiyoruz elbette. Elma sirkesi yapımı nın orjinali de tıpkı yapaylar ile aynı lezzette olanı da var, çok daha lezzetli içimi güzel olanı da. Bu konu aslında uzar gider fakat biz burada elma sirkesini evimizde nasıl yaparız bu aşamadan bahsedicez.

Elma Sirkesi Yapımı

Elma sirkesini yaparken oluşturulan tarifleri bırakın bi kenara garantili yoğun aromalı bir elma tarifi yarı yarıya yapılanıdır. Bu orantı benim aklımda kolaylıkla kaldığı gibi sizlerde de yer edeceğini umuyorum. Yapacağınız bu tarifte sirkenizin içiminin kötü olması durumunda bile atmıyorsunuz dezenfektan olarak kullanımı, tonik olarak kullanımı, Et marinasyon amaçlı kullanımı da oldukça fazla. Yani zarar ziyan yok :)).

Kullanılacak Malzemeler

Elma sirkesi yapımında öncelikle malzemelerimiz belirtilen haricinde kullanılmamalıdır.

Cam kavanoz ölçüsü önemli değil tamamen size kalmış 5 lt olarak örneğimize devam edelim.

Kesinlikle tahta kaşık kullanmıyoruz. Metal kaşık kullanılacak.

Cam kavanozumuzun ağzına tutturabilmemiz için tülbent ( Kendisini aynı zamanda süzme amaçlı da kullanacağız.

5 lt kavanoz kullandığımıza göre yarı yarıya kuralımıza uyacak olursak yarısını dolduracak kadar elma

Önemli not: Kabukları soyulmamış olacak

Kabukları soyulmamış elmaları 4 e bölerseniz de küp küp doğrasanızda sap kısmını çöpe atıyorsunuz sadece. Çekirdek vs. atılmıyor.

Her litreye 5 adet nohut. Ben 5 LT cam kavanoza yaparken 1 avuç atıyorum ki Elma sirkesi yapımında tam mayalama olsun.

1 su bardağı kadar varsa ev yapımı sirke yoksa normal sirke (sirke anasını sirke yapımında tavsiye etmiyorum) Kendinizi geliştirmek için farklı tatlarda aromalarda elma sirkesi oluşturabilmek için sirke anasını tavsiye etmiyorum sirke anası ile yapılan sirkeler aynı tatta olur. Sirkenizden memnun kalırsanız aroma arttırmaya yeni keskin tatlara ihtiyacım yok demiyorsanız o ayrı. Tek olmassa olmazımız çürük elma OLMAYACAK!!!

Elma sirkesi

Elma Sirkesi Yapımı Devam Edelim

Tüm malzemelerimizi kavanozumuza dolduruyoruz. İlk nohutları atalım, dörde bölünmüş ve sapları alınmış elmalarımızı ekleyelim. Fazla küçük de tavsiye etmiyorum. Elma sirkesi yapımı göre geç olan sirke lezzetli olanı 🙂 üzerine 1 su bardağı sirke ilave edelim. (orjinali yoksa da olur. 10 lt de olsa 1 su bardağı 50 litre de olsa 1 su bardağı amacımız fermenteyi tetiklemek. En azından bende işe yarıyor) Kalanını su ile tamamlıyoruz. Şebeke suyu kullanmamaya özen gösterin kullansanız da dinlenmiş su olmasına özen gösterin. Oda yoksa yapacak birşey yok katın. Dinlenmiş şebeke suyu ve dinlenmemiş şebeke suyu arasındaki farka buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sirkemizi kurduk dualar edildi, karanlık fakat hava alan bir yere üzeri sadece tülbent yada hiç sıkılmamış kapağı ile kapatıldı. Her geçen iki güne 1 defaya mahsus olmak üzere karıştırıyoruz acımadan 5 yada 6 tur. Yine üzerini bez, tülbent neyse kapatıyoruz. Elmaların tamamı suyun üzerinde toplanacaktır, bu sürecin bir parçasıdır devam ediyoruz.

Elma Sirkesi Sonuç olarak

Görseldeki gibi elmalar çöktükten sonra karışmayı bırakıyoruz ki; En üstte görmüş olduğunuz elma sirkesi anası oluşabilsin ve sirkenin kalitesini arttırmaya başlasın. Elma sirkesi yapımı na devam ederken çökme işleminden 1 ay kadar sonra oda ısısına göre değişir. Isı düşük ise 1.5 ay kadar sonra sirkemizi tülbent yardımı yada bir süzgeç yardımı ile süzüyoruz. sirke anasına zarar vermeden alabilirseniz sirkenize ekleyin süzülmüş bir şekilde azar azar kullanmaya başlayabilirsiniz. Benim tavsiyem ilk sirkenizi tüketirken ikinciyi hemen kurmuş olun süzmeden 6 ay kadar beklesin ilki bittiğinde ikinci sirkeniz size kendini ıspatlayacaktır. Tadı kötü çıksa bile temizlik yüz maskesi vb. alanlarda kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Organik sirke satışı yapan ünlü site ve fiyatı görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*