Karanfilin Faydaları

Karanfil Faydaları

Karanfilin faydaları güzel yurdumuzun her köşesinde fazlaca kullanılan bir baharat, yemeklerimizde az olarak kullanıldığı sanılsa da çoğu yörelerde sucukların içerisinden yemeklere kadar uzanmakta, hatta tatlılarda da önemli rolü bulunmaktadır. Bununla birlikte çoğu lokantada fastfoodlar da hiç görmediğimiz karanfil ikramı bulunmaktadır. Her ne kadar ağızda kötü bir tat bıraktığı ön yargı oluştursa da bizlere faydalarını duyduğunuzda karanfili yanınızdan eksik etmeyeceksiniz. Ağız kokusu ve sindirime desteği olduğu için. Özellikleri ve faydaları tıpkı diğer baharatlar gibi fazlaca var. Öncelikle karanfilin nasıl nerede yetiştiğini anlatmakla başlayalım. Karanfil aslında bir ağacın çiçeklerinin tomurcuklarının kurutulmuş halidir. Bu ağaç ülkemizde doğal ortamı olmadığı için yetişmemekte. Yapraklarını kışın bile dökmek istemeyen bu ağacın Yüce Rabbimizin biz kullarına sunduğu nimeti olan karanfil tohumu merdaneler de (Eskilerin tabiri ile fermanelerde ) çekilerek toz olarak da kullanılmaktadır. Aşağıda karanfilin madde madde faydalarından bahsedilmiştir.

Karanfil Ağacı

Karanfilin faydaları

Karanfilin Yararları : Vücudumuzda bulunan özellikle sindirim yolu üzerinde bulunan dişlerimizden, ağız içi enfeksiyonlarımıza kadar bir çok faydası vardır. Maddeler halinde kısaca bahsedecek olursak aşağıda sıralanmış hali bulunmaktadır.

Karanfilin Faydaları Sağlık

Karaciğere faydası : Karanfilin faydaları karaciğer vücudumuzun savunma sistemlerinden ve en önemli karakterleri arasında yer almaktadır. Karaciğer karanfil ikilisi birbirini destekleyerek karaciğerin zararlı etkilerden korumakta ve antioksidan ile desteklemektedir.

Karanfilin sindirime faydası : Sindirime faydası için toz halinde hatta bal ile kullanımı tavsiye olunmaktadır. Mide bulantılarına iyi geldiği gibi sindirim sistemimizi enzimleri ile uyararak kolaylık ve fayda sağlamaktadır.

Karanfilin Kansere etkisi : Henüs resmi kaynaklarda geçmesede özellikle akciğer kanseri başlangıç noktalarında ise karanfilin faydaları tedaviye destek amaçlı içerisindeki enzimler ile kendini kanıtlamış bulunmaktadır.

Ağrıya etkisi : Karanfil ağrıya iyi gelmektedir. Karanfilin içerisindeki maddeler yapılan deneyler ve testler sonucu ağrı azaltıcı etkisi ile de karşımıza çıkmaktadır. Güzel memleketimizin çoğu kesiminde süt ve karanfil ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Diş ağrılarını da azalttığı ve diş eti hastalıklarına iyi geldiği ıspat edilmiştir. Diğer ağrı kesiciler için tıklayın.

Temizlik : Karanfilin ev temizliğine faydası bilinmemekte lakin karanfilin vücudumuza oldukça faydası bulunmaktadır. Vücudumuzdaki mikroplardan kurtulmamızı aynı zamanda zararlı toksinleri atmamıza yardımcı olmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırdığı da bilinmektedir.

Karanfilin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ticareti önemli rol oynamaktadır. Karanfilin faydaları nı okuduktan sonra ufak bir sakız kutusunda yanınızdan eksik etmemeye gayret göstermenizi rica ediyorum. Soru ve düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız. Sayfamızda yayınlamak isteriz. Karanfil ile ilgili daha detaylı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*