Pul Rondela Somun

pul rondela

Merhabalar;

Bu yazımızı sık sık karşımıza çıkan tereddütlerden ötürü yayınlıyorum. Pul rondela ve somun üçlüsünün sıralaması ve kullanım alanları öncelikle elemanlarımızı tanımakla başlayalım.

Pul : Kendisini genel olarak çizilmeleri önlemek amaçlı kullanırız. Hatta eğer monte edeceğimiz malzeme elzem bir malzeme ise kendilerini kullanmaz isek olmaz.

Rondela : Bu arkadaşımız da gevşemeleri önlemek amaçlı kullanılmaktadır.

Somun : kendileri vida deliklerinde diş olmadığı zaman kullanılmakta.

Dizilim Nasıl Yapılır

Dizilim sırasını pul rondela vida olarak da duymak mümkün;

vidayı zemine başı gelecek şekilde koyduğumuzda ilk olarak takılacak parça rondela onu takiben pul gelmektedir. Aşağıdaki görselde açıkça belli olmaktadır. Kenarı kesik olan açık renk rondela.

Pul rondela

Her ikisininde tek başına kullanıldığı yerler mevcut. Önemli olan işimize hangisi daha çok lazım. Birisi sıkılığı diğeri ise çizilmeyi amaçlamakta. Kullanılan yere göre vida yada civata boyu bunların hepsi değişkenlik gösterebilmekte. Tecrübelerine güvenebildiğiniz insanlara bu konuda danışmanızda fayda var. İleride ciddi sorunlara sebebiyet vermemek için.

Dünya üzerinde tabiki teknoloji ilerlese de bu elemanlar uzun yıllar hayatımızda var olacaklar. Kendilerini kullanmamız en önemlisi sıralamayı unutmamamız önemli. Çoğu iş yerlerinde bu sıralama yüzünden kalite bazlı sıkıntılar doğmaktadır.

Genel olarak bu ve buna benzer bilgiye buraya tıklayarak da ulaşabilirsiniz. Bu ve buna benzer bilgileri paylaşmamız talep ve istek doğrultusunda gelmektedir. Daha detay ve istek halinde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*