Sirke ile temizlik

Sirke ile temizlik

sirke ile temizlik nedir

Sirke ile temizlik için sirkeyi kısaca tanıyalım. Meyve şekerinin fermentasyonu sonucu ortaya çıkmaktadır. Sirkenin oluşumunu eskiler sirke sinekleri sayesinde diye tabir etselerde sirke tamamen kendi kendine fermente olabilmektedir, hemde sirke sineklerine ihtiyaç duymadan 🙂 sirke yapımında günümüzde hemen hemen her meyve kullanılmaktadır. Bunlara başlıca örnek verecek olursak üzüm, elma, portakal, limon, armut vb. gibi meyvelerden sirke yapılabilmektedir. Buraya tıklayarak sirke yapımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sirke ile temizlik olmayan evde sıhhat zor olur derler. Tabi belirtmeden geçemeyeceğim doğal sirke olmak zorunda. Şimdi marketlerde bulunan sirkelerin çoğu kimyasal işlemlerden geçerek elde edilen sirkeler, çoğunda asitler kullanılmaktadır. Normal sirkenin bulanıklığını ve hatta aromasını bir çoğunda göremezsiniz. Gelelim sirkenin genel olarak faydalarından bahsetmeye.

Sirkeyle nasıl temizlik yapılır

Özellikle sirke ile temizlik için sirke kullanımı hem ucuz hemde sağlıklıdır. Diğer kimyasallar işini yapabiliyor tabiki ama bizim yazımız sirkenin temizlik unsuru olabildiğini kanıtlamak içindir. Bir çoğumuzun haberi olmasa da sirke aslında kötü kokular için bile etkilidir. Örnek verecek olursak mikro dalganızda oluşan kötü kokuları yok etmek isterseniz. Dikkatler buraya mikro dalga içerisine ufak cam kaseye koyacağınız sirkeyi mikro dalga ile 1 dakika kaynattıktan sonra oluşan tüm kötü kokuların gittiğini görebilirsiniz. Bununla beraber sirke ile sulandırdığınız süngerinizi fırın içerisine sürdüğünüzde (çizmeden 🙂 ) kokulardan kurtulduğunuzu farkedebilirsiniz.

Sirke ile Cam ve Akvaryum Temizliği

Sirkeyi camlarda kullanmak için fıs fıs içerisine yapacağınız sirke ve su karışımını uygulayabilirsiniz. Parlaklığı ve oluşan kötü kokuların gittiğini hatta ve hatta lekelerin tamamından kurtulduğunuzu görebilirsiniz. Akvaryumda sirke temizliği yapılabilmektedir. Hastalık kapmış akvaryumunuzun kumu da dahil olacak şekilde boşaltın, Kumları normal su ile yıkadıktan sonra en son sirke ve su karışımı ile durulayıp tekrar sadece su ile durulayın. Akvaryum camlarını ise fıs fısa sadece sirke doldurarak amvaryum camlarına sirke sıkın ve birkaç dakika bekleyin sonrasında camı çizmeden bez veya ince zımpara görevi gören ellerinizle durulayın. Göreceksiniz hem sıfır mikrop hem sağlıklı hem doğal hemde ucuz. Sirke yapımına kısaca göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
Sirke ile çamaşırlarınızda da başarılı sonuç elde edebilirsiniz dikkat etmeniz gereken tek nokta çamaşır veya çamaşır makinası temizliğinde beyaz sirke kullanmaya özen gösterin. Beyaz sirke yapımı ve kullanım detaylarını da başka bir yazımızda paylaşmaya gayret edeceğiz. Daha detaylı bilgi için buradan faydanalabilirsiniz.

Tüm bunların en olmazsa olmazı sirke ile içinizi, bedeninizi dahi temizleyebilirsiniz. Boy kilo ve yaşa uygun olarak doğal sirkeyi su ile seyreltip içtiğinizde mikroplardan, parazitlerden, oluşması muhtemel hastalıklardan kurtulmanıza faydası olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*