Tavanda küf

tavan küfü

Gündelik hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz evlerde, iş yerlerinde, spor salonlarında sık sık karşımıza çıkan sorunlardan birisi de özellikle tavanda oluşan küf. Küf yapısı itibarı ile mantar grubuna dahil edilmektedir. Yaşıyan bir organizmadır aslında kendileri. Gündelik hayatımızda can sıkıcı görüntüleri ile kendilerinden hemen kurtulmak isteriz. Aşağıda bir kaç tavan küf örneğini görebilirsiniz. Peki tavanda küf neden olur. Tüm küf çeşitlerinin rengi, şekli, yapısı ve oluşum yeri birebir aynı değildir tabiki. Genel olarak küfü farketmemeniz de imkansız, Güzelim dükkanlarınızda, evinizde, yada yaşam alanlarınızın herhangi bir yerinde özellikle havalandırması düşük, su almaya musait ve en önemlisi nemin atılamadığı ortamlarda (anti bakteriyel boya) tanışmamız kaçınılmaz olacaktır.

Küften kurtulmak için asıl sebebi çok önemlidir. Eğer bir su sızıntısı var ise öncelikle sızıntıyı giderip (kaçak, su yolu, nem) ardından tamire yahut boyamaya geçebiliriz. Eğer sadece nemden kaynaklı bir küf var ise (banyo buharı, çay ocağı, hamam vs.) anti küf malzemeleri kullanarak küf mantarının ölmesini sağlayabiliriz. Üzerinden de kuru bir fırça ile geçtikten sonra da döküldüğünü görürüz. Küften kurtulmanın en pratik yolu ise çamaşır suyu. Çamaşır suyunu bir fısfıs yardımı ile yüzeye kolayca uygulayıp kuru fırça kullanabiliriz. Daha öncede belirttiğimiz gibi öncelikle kök nedenini bulmak zaten işin büyük bir kısmını halletmemiz anlamına gelecek.

Peki çözüm için ne gerekiyor.


Çözüm için su kaçağını bulmamız gerekecek ise; Artık günümüzde çoğu tesisat ustası, su kaçağı arama cihazı kullanmaktadır. Duvar üzerinden kaçağın nerede olduğunu görebilmekteler. Kullanılan cihaz sayesinde küf nedeni sorun anında bulunup sorun ortadan kaldırılacaktır. Tavan küfü, mantarlaşma gibi sorunların temelinde nem ve suyun olduğunu, özellikle su kaçağı üst komşudan vs. geliyorsa sorun daha fazla büyümeden analiz yapmaya başlayabilirsiniz. Yegane kural temizliktir bunu da unutmamak gerekir. Özellikle duştan sonra banyonun havalandırılması, içeriye temiz havanın sirküle edilmesi (sızıntı yok ise) bizi zaten bu sorundan kurtaracaktır. Sonraki yazılarımızda anti bakteriyel malzemeler (boyalar, kaplamalar vb.) üzerinde durmaya çalışacağız. Buraya tıklayarak bulabilirsiniz. Bu tarz malzemeler özellikle tavan gibi ortamlarda küften kurtulmakta zaten profesyonel bir yardım sağlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*